LG G2 mini LTE
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2440 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G2 mini LTE is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2440 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G2 mini LTE at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - D620 LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - D620K |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 129.6 x 66 x 9.8 mm (5.10 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop); LG Optimus UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2440 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan Black, Lunar White, Red, Gold |
| Models | D620 |
| Price | About 196 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G2 mini LTE released?
The LG G2 mini LTE was announced 2014, February.
What is the LG G2 mini LTE's display size?
The LG G2 mini LTE has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG G2 mini LTE have?
The LG G2 mini LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G2 mini LTE have?
The LG G2 mini LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G2 mini LTE have?
The LG G2 mini LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G2 mini LTE battery capacity?
The LG G2 mini LTE has a 2440 mAh battery.
Does the LG G2 mini LTE support 5G?
No, the LG G2 mini LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G2 mini LTE run?
The LG G2 mini LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G2 mini LTE?
AppsApk's editorial team rates the LG G2 mini LTE at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.