LG G2 mini
2.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2440 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G2 mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2440 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G2 mini at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 129.6 x 66 x 9.8 mm (5.10 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG Optimus UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2440 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan Black, Lunar White, Red, Gold |
| Models | D618 |
| Price | About 174 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G2 mini released?
The LG G2 mini was announced 2014, February.
What is the LG G2 mini's display size?
The LG G2 mini has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG G2 mini have?
The LG G2 mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G2 mini have?
The LG G2 mini is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G2 mini have?
The LG G2 mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G2 mini battery capacity?
The LG G2 mini has a 2440 mAh battery.
Does the LG G2 mini support 5G?
No, the LG G2 mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG G2 mini run?
The LG G2 mini runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G2 mini?
AppsApk's editorial team rates the LG G2 mini at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal