LG G3 Dual-LTE
6.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 Dual-LTE is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 Dual-LTE at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - D856 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D858HK |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) - SIM 1 LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - D858HK |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 74.6 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) or v6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, 1/3", PDAF, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (optional) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black, Silk White |
| Models | D858HK |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 Dual-LTE released?
The LG G3 Dual-LTE was announced 2014, October.
What is the LG G3 Dual-LTE's display size?
The LG G3 Dual-LTE has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 Dual-LTE have?
The LG G3 Dual-LTE comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 Dual-LTE have?
The LG G3 Dual-LTE is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G3 Dual-LTE have?
The LG G3 Dual-LTE features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 Dual-LTE battery capacity?
The LG G3 Dual-LTE has a 3000 mAh battery.
Does the LG G3 Dual-LTE support 5G?
No, the LG G3 Dual-LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G3 Dual-LTE run?
The LG G3 Dual-LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) or v6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 Dual-LTE?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 Dual-LTE at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.