LG G3 LTE-A
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSCorning Gorilla Glass 3
Sponsored
The LG G3 LTE-A is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.7 GHz Krait 450 chipset, a 13 MP main camera, and a 3000 mAh battery. AppsApk rates the LG G3 LTE-A at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
2.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 74.6 x 9.1 mm (5.76 x 2.94 x 0.36 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Corning Gorilla Glass 3 |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, 1/3", PDAF, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB Host |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silk White, Shine Gold, Metallic Black, Wine, Moon Violet |
| Models | F460, F460L, F400L, F460K, F400S, F460S |
| Price | About 361 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 LTE-A released?
The LG G3 LTE-A was announced 2014, January.
What is the LG G3 LTE-A's display size?
The LG G3 LTE-A has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 LTE-A have?
The LG G3 LTE-A comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 LTE-A have?
The LG G3 LTE-A is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G3 LTE-A have?
The LG G3 LTE-A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 LTE-A battery capacity?
The LG G3 LTE-A has a 3000 mAh battery.
Does the LG G3 LTE-A support 5G?
No, the LG G3 LTE-A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the LG G3 LTE-A run?
The LG G3 LTE-A runs Corning Gorilla Glass 3.
What is AppsApk's rating for the LG G3 LTE-A?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 LTE-A at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.