LG G3 S Dual
4.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 S Dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 S Dual at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 137.7 x 69.6 x 10.3 mm (5.42 x 2.74 x 0.41 in) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black, Silk White |
| Models | D |
| Price | About 230 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 S Dual released?
The LG G3 S Dual was announced 2014, July.
What is the LG G3 S Dual's display size?
The LG G3 S Dual has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 S Dual have?
The LG G3 S Dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 S Dual have?
The LG G3 S Dual is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G3 S Dual have?
The LG G3 S Dual features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G3 S Dual battery capacity?
The LG G3 S Dual has a 2540 mAh battery.
Does the LG G3 S Dual support 5G?
No, the LG G3 S Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG G3 S Dual run?
The LG G3 S Dual runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 S Dual?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 S Dual at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.