LG G3 S
5.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 S at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D722, D722K (HK) HSDPA 850 / 900 / 2100 - D722K (India) |
| 4G bands | LTE 700 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz / 2300 - D722K (HK) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 137.7 x 69.6 x 10.3 mm (5.42 x 2.74 x 0.41 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black, Silk White, Shine Gold |
| Models | D722, D724 |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 S released?
The LG G3 S was announced 2014, July.
What is the LG G3 S's display size?
The LG G3 S has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 S have?
The LG G3 S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 S have?
The LG G3 S is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG G3 S have?
The LG G3 S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G3 S battery capacity?
The LG G3 S has a 2540 mAh battery.
Does the LG G3 S support 5G?
No, the LG G3 S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G3 S run?
The LG G3 S runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 S?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 S at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.