LG G3 Screen
4.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG G3 Screen is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.9 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A15 4x1.2 GHz Cortex-A7) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG G3 Screen at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 157.8 x 81.8 x 9.5 mm (6.21 x 3.22 x 0.37 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | LG Nuclun |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A15 4x1.2 GHz Cortex-A7) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, 1/3", AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | F490L |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G3 Screen released?
The LG G3 Screen was announced 2014, October.
What is the LG G3 Screen's display size?
The LG G3 Screen has a 5.9 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G3 Screen have?
The LG G3 Screen comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G3 Screen have?
The LG G3 Screen is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G3 Screen have?
The LG G3 Screen features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G3 Screen battery capacity?
The LG G3 Screen has a 3000 mAh battery.
Does the LG G3 Screen support 5G?
No, the LG G3 Screen does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G3 Screen run?
The LG G3 Screen runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG G3 Screen?
AppsApk's editorial team rates the LG G3 Screen at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.