LG G350
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery950 mAh
- OS—
Sponsored
The LG G350 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.0 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 950 mAh battery. AppsApk rates the LG G350 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
1.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 108 x 58 x 19.5 mm (4.25 x 2.28 x 0.77 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32MB 8MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan |
| Models | 0.52 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G350 released?
The LG G350 was announced 2015, May.
What is the LG G350's display size?
The LG G350 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the LG G350 have?
The LG G350 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the LG G350 battery capacity?
The LG G350 has a 950 mAh battery.
Does the LG G350 support 5G?
No, the LG G350 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the LG G350?
AppsApk's editorial team rates the LG G350 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.