LG G360
1.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery950 mAh
- OS—
Sponsored
The LG G360 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.0 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 950 mAh battery. AppsApk rates the LG G360 at 1.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
2.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 108 x 58 x 19.5 mm (4.25 x 2.28 x 0.77 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32MB 8MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Wine Red |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G360 released?
The LG G360 was announced 2015, June.
What is the LG G360's display size?
The LG G360 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the LG G360 have?
The LG G360 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the LG G360 battery capacity?
The LG G360 has a 950 mAh battery.
Does the LG G360 support 5G?
No, the LG G360 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the LG G360?
AppsApk's editorial team rates the LG G360 at 1.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.