LG G4 Beat
4.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG G4 Beat is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG G4 Beat at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 72.6 x 9.9 mm (5.62 x 2.86 x 0.39 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - market dependent |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, Laser AF 13 MP, AF (Latin America) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Gray, Ceramic White, Shiny Gold |
| Models | H735, H736 |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G4 Beat released?
The LG G4 Beat was announced 2015, July.
What is the LG G4 Beat's display size?
The LG G4 Beat has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G4 Beat have?
The LG G4 Beat comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG G4 Beat have?
The LG G4 Beat is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG G4 Beat have?
The LG G4 Beat features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG G4 Beat battery capacity?
The LG G4 Beat has a 2300 mAh battery.
Does the LG G4 Beat support 5G?
No, the LG G4 Beat does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G4 Beat run?
The LG G4 Beat runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G4 Beat?
AppsApk's editorial team rates the LG G4 Beat at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.