LG G4 Stylus
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG G4 Stylus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H631, H635, H630D, MS631 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 - H540 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG G4 Stylus at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - H631 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - H635, H540, H542 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - MS631 HSDPA 850 / 900 / 2100 - H630D |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - H635 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) - H631 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) - MS631 LTE band 2(1900), 40(2300) - H630D |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.3 x 79.2 x 9.6 mm (6.07 x 3.12 x 0.38 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Micro-SIM - H631, H635, MS631, H542 , Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) - H540, H630D |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - H631, H635, H630D, MS631 Mediatek MT6592M - H540 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H631, H635, H630D, MS631 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 - H540 |
| GPU | Adreno 306 - H631, H635, H630D, MS631 Mali-450MP4 - H540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM (H635,H540,H630D,H542), 16GB 2GB RAM (H631,MS631) |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama, dual-LED flash (H631, H540, H630D, MS631), LED flash (H635) |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.4, Laser AF, OIS (H631, H540, H630D, MS631) 8 MP, f/2.4, Laser AF (H635) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Silver, Floral White |
| Models | H540, H631, MS631, H635, H540, H630, H542, H630D |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G4 Stylus released?
The LG G4 Stylus was announced 2015, April.
What is the LG G4 Stylus's display size?
The LG G4 Stylus has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG G4 Stylus have?
The LG G4 Stylus is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G4 Stylus have?
The LG G4 Stylus is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G4 Stylus have?
The LG G4 Stylus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G4 Stylus battery capacity?
The LG G4 Stylus has a 3000 mAh battery.
Does the LG G4 Stylus support 5G?
No, the LG G4 Stylus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G4 Stylus run?
The LG G4 Stylus runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G4 Stylus?
AppsApk's editorial team rates the LG G4 Stylus at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.