LG G4
6.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG G4 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG G4 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H811 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700) - H815 LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 40(2300) - H815T LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - H815P LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700) - H811 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 148.9 x 76.1 x 6.3 - 9.8 mm |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); LG UX 4 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, Laser AF, 3-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort 4K), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging (optional) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Grey, White, Gold, Leather Black, Leather Brown, Leather Red, White/Gold |
| Models | H815, H810, H811, H811, LS991, VS986, US991, H812, F500L, F500S, F500K, LGLS991, LGUS991 |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G4 released?
The LG G4 was announced 2015, April.
What is the LG G4's display size?
The LG G4 has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G4 have?
The LG G4 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G4 have?
The LG G4 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G4 have?
The LG G4 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG G4 battery capacity?
The LG G4 has a 3000 mAh battery.
Does the LG G4 support 5G?
No, the LG G4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G4 run?
The LG G4 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG G4?
AppsApk's editorial team rates the LG G4 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.