LG G5 SE
5.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG G5 SE is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.3 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG G5 SE at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H840 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - H840 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 149.4 x 73.9 x 7.3 mm (5.88 x 2.91 x 0.29 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); LG Optimus UX UI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/2.6", Laser AF, 3-axis OIS 8 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), 1/3.2", no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Titan, Gold |
| Models | H845, H840, H848 |
| Price | About 385 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G5 SE released?
The LG G5 SE was announced 2016, April.
What is the LG G5 SE's display size?
The LG G5 SE has a 5.3 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG G5 SE have?
The LG G5 SE comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG G5 SE have?
The LG G5 SE is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG G5 SE have?
The LG G5 SE features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG G5 SE battery capacity?
The LG G5 SE has a 2800 mAh battery.
Does the LG G5 SE support 5G?
No, the LG G5 SE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G5 SE run?
The LG G5 SE runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG G5 SE?
AppsApk's editorial team rates the LG G5 SE at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.