LG G6
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2880
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG G6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG G6 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 148.9 x 71.9 x 7.9 mm (5.86 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3/5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 84.1 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~564 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); LG UX 6 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, 30mm (standard), 1/3", 1.12µm, PDAF, 3-axis OIS 13 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), no AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 18mm |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio (market dependent) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min (Quick Charge 3.0) WPC&PMA wireless charging (US version only) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Astro Black, Ice Platinum, Terra Gold, Marine Blue, Mystic White, Raspberry Rose, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Models | H870, H870DS, H873, H870S, LGM-G600L, H872, H871, LS993, US997, vs988, VS988, LGM-G600K, LGM-G600S, AS993, LGUS997, H870AR |
| Price | About 297 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G6 released?
The LG G6 was announced 2017, February.
What is the LG G6's display size?
The LG G6 has a 5.7 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the LG G6 have?
The LG G6 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG G6 have?
The LG G6 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the LG G6 have?
The LG G6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G6 battery capacity?
The LG G6 has a 3300 mAh battery.
Does the LG G6 support 5G?
No, the LG G6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G6 run?
The LG G6 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG G6?
AppsApk's editorial team rates the LG G6 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.