LG G7 Fit
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 1440×3120
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG G7 Fit is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.1 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG G7 Fit at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 40(2300), 41(2500), 46, 48, 66(1700/2100) - USA , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - EU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 153.2 x 71.9 x 8 mm (6.03 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~563 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1", 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Platinum Gray |
| Models | LM-Q850, LMQ850EM, LMQ850QM, LMQ850EMW |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G7 Fit released?
The LG G7 Fit was announced 2018, August.
What is the LG G7 Fit's display size?
The LG G7 Fit has a 6.1 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG G7 Fit have?
The LG G7 Fit comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG G7 Fit have?
The LG G7 Fit is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the LG G7 Fit have?
The LG G7 Fit features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG G7 Fit battery capacity?
The LG G7 Fit has a 3000 mAh battery.
Does the LG G7 Fit support 5G?
No, the LG G7 Fit does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G7 Fit run?
The LG G7 Fit runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG G7 Fit?
AppsApk's editorial team rates the LG G7 Fit at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.