LG G8S ThinQ
8.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 1080×2248
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3550 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG G8S ThinQ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.21 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 3550 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG G8S ThinQ at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat19 1600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 155.3 x 76.6 x 8 mm (6.11 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) , MIL-STD-810G compliant |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 5), back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | G-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 97.6 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2248 pixels (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); LG UX 8.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model , microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 64GB 6GB RAM (SK), 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1.4µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.6, 49mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 14mm (ultrawide), 1.0µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.12µm, AF TOF 3D camera, f/1.4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) Wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3550 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror Black, Mirror Teal, Mirror White, Carmine Red, New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Models | LMG810, LM-G810, LMG810EAW |
| Price | About 846 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G8S ThinQ released?
The LG G8S ThinQ was announced 2019, February.
What is the LG G8S ThinQ's display size?
The LG G8S ThinQ has a 6.21 inches display with 1080 x 2248 pixels (~401 ppi density) resolution.
How much RAM does the LG G8S ThinQ have?
The LG G8S ThinQ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG G8S ThinQ have?
The LG G8S ThinQ is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the LG G8S ThinQ have?
The LG G8S ThinQ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG G8S ThinQ battery capacity?
The LG G8S ThinQ has a 3550 mAh battery.
Does the LG G8S ThinQ support 5G?
No, the LG G8S ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G8S ThinQ run?
The LG G8S ThinQ runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG G8S ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG G8S ThinQ at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.