LG G8X ThinQ
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG G8X ThinQ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG G8X ThinQ at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat19 1600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 159.3 x 75.8 x 8.4 mm (6.27 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 5), back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model , microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 128GB/6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 27mm (standard), 1/2.6", 1.4µm, Dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 9mm (ultrawide), 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/1.9, 26mm (wide), 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic Tuned by Meridian Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 21W (Quick Charge 4.0) USB Power Delivery Wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black |
| Price | 986 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G8X ThinQ released?
The LG G8X ThinQ was announced 2019, September.
What is the LG G8X ThinQ's display size?
The LG G8X ThinQ has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the LG G8X ThinQ have?
The LG G8X ThinQ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG G8X ThinQ have?
The LG G8X ThinQ is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LG G8X ThinQ have?
The LG G8X ThinQ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG G8X ThinQ battery capacity?
The LG G8X ThinQ has a 4000 mAh battery.
Does the LG G8X ThinQ support 5G?
No, the LG G8X ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG G8X ThinQ run?
The LG G8X ThinQ runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG G8X ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG G8X ThinQ at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.