LG Harmony
4.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG Harmony is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.3 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG Harmony at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 149.9 x 76.2 x 7.6 mm (5.90 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 141.8 g (5.01 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | M257 |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Harmony released?
The LG Harmony was announced 2017, April.
What is the LG Harmony's display size?
The LG Harmony has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Harmony have?
The LG Harmony comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG Harmony have?
The LG Harmony is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG Harmony have?
The LG Harmony features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Harmony battery capacity?
The LG Harmony has a 2800 mAh battery.
Does the LG Harmony support 5G?
No, the LG Harmony does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Harmony run?
The LG Harmony runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Harmony?
AppsApk's editorial team rates the LG Harmony at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.