LG Joy
4.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG Joy is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG Joy at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 122.7 x 64 x 11.9 mm (4.83 x 2.52 x 0.47 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark blue, White |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Joy released?
The LG Joy was announced 2015, February.
What is the LG Joy's display size?
The LG Joy has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG Joy have?
The LG Joy is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Joy have?
The LG Joy features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Joy battery capacity?
The LG Joy has a 1900 mAh battery.
Does the LG Joy support 5G?
No, the LG Joy does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Joy run?
The LG Joy runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Joy?
AppsApk's editorial team rates the LG Joy at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.