LG K10 (2018)
4.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG K10 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG K10 (2018) at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 148.7 x 75.3 x 8.7 mm (5.85 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 16GB 2GB RAM (K10α,K10), 32GB 3GB RAM (K10+)" |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP or 8 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP or 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Terra Gold |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K10 (2018) released?
The LG K10 (2018) was announced 2018, February.
What is the LG K10 (2018)'s display size?
The LG K10 (2018) has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K10 (2018) have?
The LG K10 (2018) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG K10 (2018) have?
The LG K10 (2018) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG K10 (2018) have?
The LG K10 (2018) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP or 8 MP.
What is the LG K10 (2018) battery capacity?
The LG K10 (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the LG K10 (2018) support 5G?
No, the LG K10 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K10 (2018) run?
The LG K10 (2018) runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K10 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the LG K10 (2018) at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.