LG K10
4.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG K10 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - K420N Octa-core 1.14 GHz Cortex-A53 - K430DS, K430DSF, K430DSY chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG K10 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K420N, K430DSF, K430DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K420N LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - K430DS LTE 700 / 1800 / 2600 - K430DSF |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 74.8 x 8.8 mm (5.75 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) or Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - K420N Mediatek MT6753 - K430DS, K430DSF, K430DSY |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - K420N Octa-core 1.14 GHz Cortex-A53 - K430DS, K430DSF, K430DSY |
| GPU | Adreno 306 - K420N Mali-T720MP3 - K430DS, K430DSF, K430DSY |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM (K430DSF), 16GB 1.5GB RAM (K420N, K430DS), 16GB 2GB RAM (K430DSY) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF (LTE model) 8 MP, AF (3G model) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, or 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Indigo, Gold |
| Models | K430, K420, K10, K410, K425, LGMS428, K428 |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K10 released?
The LG K10 was announced 2016, January.
What is the LG K10's display size?
The LG K10 has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K10 have?
The LG K10 is available with 1 GB or 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K10 have?
The LG K10 is available with 16GB / 1GB / 5GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG K10 have?
The LG K10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K10 battery capacity?
The LG K10 has a 2300 mAh battery.
Does the LG K10 support 5G?
No, the LG K10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K10 run?
The LG K10 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop) or Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG K10?
AppsApk's editorial team rates the LG K10 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN