LG K20 (2019)
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OS480 x 960 pixels
Sponsored
The LG K20 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, and a 3000 mAh battery. AppsApk rates the LG K20 (2019) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
8.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 71.9 x 8.3 mm (5.85 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Models | LM-X120EMW, LMX120EMW |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K20 (2019) released?
The LG K20 (2019) was announced 2019, August.
What is the LG K20 (2019)'s display size?
The LG K20 (2019) has a 5.45 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG K20 (2019) have?
The LG K20 (2019) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG K20 (2019) have?
The LG K20 (2019) is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG K20 (2019) have?
The LG K20 (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG K20 (2019) battery capacity?
The LG K20 (2019) has a 3000 mAh battery.
Does the LG K20 (2019) support 5G?
No, the LG K20 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K20 (2019) run?
The LG K20 (2019) runs 480 x 960 pixels.
What is AppsApk's rating for the LG K20 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the LG K20 (2019) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.