LG K30 (2019)
4.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG K30 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG K30 (2019) at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 71.5 x 8.5 mm (5.78 x 2.81 x 0.33 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) ,MIL-STD-810G compliant |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Models | LM-X320EMW, LMX320EMW |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K30 (2019) released?
The LG K30 (2019) was announced 2019, August.
What is the LG K30 (2019)'s display size?
The LG K30 (2019) has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the LG K30 (2019) have?
The LG K30 (2019) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K30 (2019) have?
The LG K30 (2019) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG K30 (2019) have?
The LG K30 (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG K30 (2019) battery capacity?
The LG K30 (2019) has a 3000 mAh battery.
Does the LG K30 (2019) support 5G?
No, the LG K30 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K30 (2019) run?
The LG K30 (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG K30 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the LG K30 (2019) at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.