LG K4
4.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1940 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG K4 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - K120E, K130E Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 - K121 chipset, a 5 MP main camera, a 1940 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG K4 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - K130E HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K120E HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - K121 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K120E LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - K130E LTE - K121 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 66.7 x 8.9 mm (5.19 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735M - K120E, K130E Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - K121 |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - K120E, K130E Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 - K121 |
| GPU | Mali-T720MP2 - K120E, K130E Adreno 304 - K121 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1940 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Indigo |
| Models | K130, K120, K121 |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K4 released?
The LG K4 was announced 2016, January.
What is the LG K4's display size?
The LG K4 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K4 have?
The LG K4 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG K4 have?
The LG K4 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG K4 have?
The LG K4 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG K4 battery capacity?
The LG K4 has a 1940 mAh battery.
Does the LG K4 support 5G?
No, the LG K4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K4 run?
The LG K4 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG K4?
AppsApk's editorial team rates the LG K4 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN