LG K40
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OS720 x 1440 pixels
Sponsored
The LG K40 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, and a 3000 mAh battery. AppsApk rates the LG K40 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 71.9 x 8.3 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , MIL-STD-810G compliant |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3", 1.0µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE` |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, New Moroccan Blue, New Platinum Gray |
| Models | LMX420, LMX420EMW, LM-X420 |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K40 released?
The LG K40 was announced 2019, February.
What is the LG K40's display size?
The LG K40 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the LG K40 have?
The LG K40 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG K40 have?
The LG K40 is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG K40 have?
The LG K40 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG K40 battery capacity?
The LG K40 has a 3000 mAh battery.
Does the LG K40 support 5G?
No, the LG K40 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K40 run?
The LG K40 runs 720 x 1440 pixels.
What is AppsApk's rating for the LG K40?
AppsApk's editorial team rates the LG K40 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN