LG K40S
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG K40S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG K40S at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.3 x 73.9 x 8.6 mm (6.15 x 2.91 x 0.34 in) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 92.9 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K40S released?
The LG K40S was announced 2019, August.
What is the LG K40S's display size?
The LG K40S has a 6.1 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the LG K40S have?
The LG K40S is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG K40S have?
The LG K40S is available with 32GB / 2GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG K40S have?
The LG K40S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K40S battery capacity?
The LG K40S has a 3500 mAh battery.
Does the LG K40S support 5G?
No, the LG K40S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K40S run?
The LG K40S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG K40S?
AppsApk's editorial team rates the LG K40S at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.