LG K5
5.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG K5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG K5 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - X220 HSDPA 850 / 900 / 2100 - X220ds |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - X220 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 71.6 x 8.9 mm (5.71 x 2.82 x 0.35 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver, Titan |
| Models | X220 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K5 released?
The LG K5 was announced 2016, March.
What is the LG K5's display size?
The LG K5 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K5 have?
The LG K5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG K5 have?
The LG K5 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG K5 have?
The LG K5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG K5 battery capacity?
The LG K5 has a 1900 mAh battery.
Does the LG K5 support 5G?
No, the LG K5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K5 run?
The LG K5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG K5?
AppsApk's editorial team rates the LG K5 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.