LG K7 (2017)
5.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG K7 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG K7 (2017) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 145.8 x 74.1 x 8.1 mm (5.74 x 2.92 x 0.32 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, Brown |
| Models | X230 |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K7 (2017) released?
The LG K7 (2017) was announced 2017, April.
What is the LG K7 (2017)'s display size?
The LG K7 (2017) has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K7 (2017) have?
The LG K7 (2017) is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K7 (2017) have?
The LG K7 (2017) is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG K7 (2017) have?
The LG K7 (2017) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG K7 (2017) battery capacity?
The LG K7 (2017) has a 2500 mAh battery.
Does the LG K7 (2017) support 5G?
No, the LG K7 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K7 (2017) run?
The LG K7 (2017) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG K7 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the LG K7 (2017) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.