LG K8 (2017)
4.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG K8 (2017) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG K8 (2017) at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 72.1 x 8 mm (5.69 x 2.84 x 0.31 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 69.4 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~293 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Titan, Gold, Dark Blue |
| Models | X300, M200, US215, X240, LGM-K120L |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K8 (2017) released?
The LG K8 (2017) was announced 2016, December.
What is the LG K8 (2017)'s display size?
The LG K8 (2017) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K8 (2017) have?
The LG K8 (2017) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG K8 (2017) have?
The LG K8 (2017) is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG K8 (2017) have?
The LG K8 (2017) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K8 (2017) battery capacity?
The LG K8 (2017) has a 2500 mAh battery.
Does the LG K8 (2017) support 5G?
No, the LG K8 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K8 (2017) run?
The LG K8 (2017) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K8 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the LG K8 (2017) at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.