LG K8 (2018)
4.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- CameraLED flash
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG K8 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 , Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG K8 (2018) at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.3 x 73.2 x 8.2 mm (5.76 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - Global , Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) - USA |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 , Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 304 , Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps (Global), 1080p@30fps (USA) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Terra Gold |
| Models | X210 |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K8 (2018) released?
The LG K8 (2018) was announced 2018, February.
What is the LG K8 (2018)'s display size?
The LG K8 (2018) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K8 (2018) have?
The LG K8 (2018) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG K8 (2018) have?
The LG K8 (2018) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What is the LG K8 (2018) battery capacity?
The LG K8 (2018) has a 2500 mAh battery.
Does the LG K8 (2018) support 5G?
No, the LG K8 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K8 (2018) run?
The LG K8 (2018) runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K8 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the LG K8 (2018) at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.