LG K8
4.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2125 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG K8 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2125 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG K8 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.6 x 71.5 x 8.7 mm (5.69 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2125 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | K350, LM-X212(G), K373 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K8 released?
The LG K8 was announced 2016, February.
What is the LG K8's display size?
The LG K8 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K8 have?
The LG K8 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG K8 have?
The LG K8 is available with 8GB / 5GB / 16GB of internal storage.
What camera does the LG K8 have?
The LG K8 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG K8 battery capacity?
The LG K8 has a 2125 mAh battery.
Does the LG K8 support 5G?
No, the LG K8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K8 run?
The LG K8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K8?
AppsApk's editorial team rates the LG K8 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN