LG L Bello
4.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L Bello is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L Bello at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - D335 HSDPA 900 / 2100 - D331 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 138.1 x 70.6 x 10.7 mm (5.44 x 2.78 x 0.42 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | D335, D331 |
| Price | About 100 EUR |
● Questions about this phone
When was the LG L Bello released?
The LG L Bello was announced 2014, August.
What is the LG L Bello's display size?
The LG L Bello has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG L Bello have?
The LG L Bello comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L Bello have?
The LG L Bello is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L Bello have?
The LG L Bello features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG L Bello battery capacity?
The LG L Bello has a 2540 mAh battery.
Does the LG L Bello support 5G?
No, the LG L Bello does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L Bello run?
The LG L Bello runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L Bello?
AppsApk's editorial team rates the LG L Bello at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.