LG L Fino
5.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryAccelerometer
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L Fino is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L Fino at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | Available. Released 2014, September |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Accelerometer, proximity |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold, Red, Green |
| Models | D295 |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L Fino released?
The LG L Fino was announced 2014, August.
What is the LG L Fino's display size?
The LG L Fino has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG L Fino have?
The LG L Fino comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L Fino have?
The LG L Fino is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L Fino have?
The LG L Fino features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the LG L Fino support 5G?
No, the LG L Fino does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L Fino run?
The LG L Fino runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L Fino?
AppsApk's editorial team rates the LG L Fino at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.