LG L Prime
5.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L Prime is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L Prime at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 138.2 x 70.6 x 10.7 mm (5.44 x 2.78 x 0.42 in) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Titanium, Gold |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L Prime released?
The LG L Prime was announced 2014, November.
What is the LG L Prime's display size?
The LG L Prime has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG L Prime have?
The LG L Prime comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L Prime have?
The LG L Prime is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L Prime have?
The LG L Prime features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG L Prime battery capacity?
The LG L Prime has a 2460 mAh battery.
Does the LG L Prime support 5G?
No, the LG L Prime does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L Prime run?
The LG L Prime runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L Prime?
AppsApk's editorial team rates the LG L Prime at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.