LG L40 D160
2.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L40 D160 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L40 D160 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - L34C |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO - L34C |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 109.4 x 59 x 11.9 mm (4.31 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L40 D160 released?
The LG L40 D160 was announced 2014, February.
What is the LG L40 D160's display size?
The LG L40 D160 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the LG L40 D160 have?
The LG L40 D160 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L40 D160 have?
The LG L40 D160 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG L40 D160 battery capacity?
The LG L40 D160 has a 1540 mAh battery.
Does the LG L40 D160 support 5G?
No, the LG L40 D160 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the LG L40 D160 run?
The LG L40 D160 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L40 D160?
AppsApk's editorial team rates the LG L40 D160 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.