LG L40 Dual D170
2.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L40 Dual D170 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L40 Dual D170 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 (triple SIM model) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 109.4 x 59 x 11.9 mm (4.31 x 2.32 x 0.47 in) |
| Weight | 113.4 g (3.99 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210/MSM8610 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700/1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L40 Dual D170 released?
The LG L40 Dual D170 was announced 2014, February.
What is the LG L40 Dual D170's display size?
The LG L40 Dual D170 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the LG L40 Dual D170 have?
The LG L40 Dual D170 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L40 Dual D170 have?
The LG L40 Dual D170 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG L40 Dual D170 battery capacity?
The LG L40 Dual D170 has a 1540 mAh battery.
Does the LG L40 Dual D170 support 5G?
No, the LG L40 Dual D170 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L40 Dual D170 run?
The LG L40 Dual D170 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L40 Dual D170?
AppsApk's editorial team rates the LG L40 Dual D170 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.