LG L60 Dual
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L60 Dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L60 Dual at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 124.1 x 66.3 x 12 mm (4.89 x 2.61 x 0.47 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | X147 |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L60 Dual released?
The LG L60 Dual was announced 2014, August.
What is the LG L60 Dual's display size?
The LG L60 Dual has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG L60 Dual have?
The LG L60 Dual is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L60 Dual have?
The LG L60 Dual features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L60 Dual battery capacity?
The LG L60 Dual has a 1700 mAh battery.
Does the LG L60 Dual support 5G?
No, the LG L60 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L60 Dual run?
The LG L60 Dual runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L60 Dual?
AppsApk's editorial team rates the LG L60 Dual at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.