LG L60
5.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L60 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L60 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 124.1 x 66.3 x 11.8 mm (4.89 x 2.61 x 0.46 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | X145 |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L60 released?
The LG L60 was announced 2014, August.
What is the LG L60's display size?
The LG L60 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG L60 have?
The LG L60 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L60 have?
The LG L60 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L60 battery capacity?
The LG L60 has a 1540 mAh battery.
Does the LG L60 support 5G?
No, the LG L60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L60 run?
The LG L60 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L60?
AppsApk's editorial team rates the LG L60 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.