LG L65 D280
5.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L65 D280 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L65 D280 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 127.2 x 66.8 x 9.5 mm (5.01 x 2.63 x 0.37 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L65 D280 released?
The LG L65 D280 was announced 2014, June.
What is the LG L65 D280's display size?
The LG L65 D280 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG L65 D280 have?
The LG L65 D280 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L65 D280 have?
The LG L65 D280 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L65 D280 have?
The LG L65 D280 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L65 D280 battery capacity?
The LG L65 D280 has a 2100 mAh battery.
Does the LG L65 D280 support 5G?
No, the LG L65 D280 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L65 D280 run?
The LG L65 D280 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L65 D280?
AppsApk's editorial team rates the LG L65 D280 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.