LG L70 D320N
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L70 D320N is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L70 D320N at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 2100 - D320F8 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 127.2 x 66.8 x 9.5 mm (5.01 x 2.63 x 0.37 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); LG UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Dual | 5 MP, AF 8 MP, AF (D320F8 only) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | D320 |
| Price | About 163 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L70 D320N released?
The LG L70 D320N was announced 2014, February.
What is the LG L70 D320N's display size?
The LG L70 D320N has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG L70 D320N have?
The LG L70 D320N comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L70 D320N have?
The LG L70 D320N is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L70 D320N have?
The LG L70 D320N features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L70 D320N battery capacity?
The LG L70 D320N has a 2100 mAh battery.
Does the LG L70 D320N support 5G?
No, the LG L70 D320N does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L70 D320N run?
The LG L70 D320N runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L70 D320N?
AppsApk's editorial team rates the LG L70 D320N at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.