LG L80 Dual
4.4/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L80 Dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L80 Dual at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 138.2 x 74.3 x 9.7 mm (5.44 x 2.93 x 0.38 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L80 Dual released?
The LG L80 Dual was announced 2014, April. Released 2014, May.
What is the LG L80 Dual's display size?
The LG L80 Dual has a 5.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG L80 Dual have?
The LG L80 Dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L80 Dual have?
The LG L80 Dual is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L80 Dual have?
The LG L80 Dual features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L80 Dual battery capacity?
The LG L80 Dual has a 2540 mAh battery.
Does the LG L80 Dual support 5G?
No, the LG L80 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L80 Dual run?
The LG L80 Dual runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L80 Dual?
AppsApk's editorial team rates the LG L80 Dual at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.