LG L80
4.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L80 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L80 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 HSDPA 850 / 2100 - D373 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q2 |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 138.2 x 74.3 x 9.7 mm (5.44 x 2.93 x 0.38 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L80 released?
The LG L80 was announced 2014, Q2.
What is the LG L80's display size?
The LG L80 has a 5.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG L80 have?
The LG L80 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L80 have?
The LG L80 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L80 have?
The LG L80 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG L80 battery capacity?
The LG L80 has a 2540 mAh battery.
Does the LG L80 support 5G?
No, the LG L80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L80 run?
The LG L80 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L80?
AppsApk's editorial team rates the LG L80 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.