LG L90 D405
2.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L90 D405 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L90 D405 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 - D405N |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 131.6 x 66 x 9.7 mm (5.18 x 2.60 x 0.38 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP/ VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | D405, D415 |
| Price | About 185 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L90 D405 released?
The LG L90 D405 was announced 2014, February.
What is the LG L90 D405's display size?
The LG L90 D405 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG L90 D405 have?
The LG L90 D405 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L90 D405 have?
The LG L90 D405 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L90 D405 have?
The LG L90 D405 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the LG L90 D405 battery capacity?
The LG L90 D405 has a 2540 mAh battery.
Does the LG L90 D405 support 5G?
No, the LG L90 D405 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L90 D405 run?
The LG L90 D405 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L90 D405?
AppsApk's editorial team rates the LG L90 D405 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.