LG L90 Dual D410
2.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L90 Dual D410 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L90 Dual D410 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 131.6 x 66 x 9.7 mm (5.18 x 2.60 x 0.38 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop); LG Optimus UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | D410 |
| Price | About 317 USD |
● Questions about this phone
When was the LG L90 Dual D410 released?
The LG L90 Dual D410 was announced 2014, February.
What is the LG L90 Dual D410's display size?
The LG L90 Dual D410 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG L90 Dual D410 have?
The LG L90 Dual D410 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG L90 Dual D410 have?
The LG L90 Dual D410 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG L90 Dual D410 have?
The LG L90 Dual D410 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the LG L90 Dual D410 battery capacity?
The LG L90 Dual D410 has a 2540 mAh battery.
Does the LG L90 Dual D410 support 5G?
No, the LG L90 Dual D410 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L90 Dual D410 run?
The LG L90 Dual D410 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG L90 Dual D410?
AppsApk's editorial team rates the LG L90 Dual D410 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.