LG Leon
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG Leon is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG Leon at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - H340N HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - T-Mobile |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - H340N LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) - T-Mobile |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 129.9 x 64.9 x 10.9 mm (5.11 x 2.56 x 0.43 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, Gold |
| Models | H324, H340n, H320, LGMS345 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Leon released?
The LG Leon was announced 2015, February.
What is the LG Leon's display size?
The LG Leon has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG Leon have?
The LG Leon comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Leon have?
The LG Leon is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Leon have?
The LG Leon features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the LG Leon battery capacity?
The LG Leon has a 1900 mAh battery.
Does the LG Leon support 5G?
No, the LG Leon does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Leon run?
The LG Leon runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG Leon?
AppsApk's editorial team rates the LG Leon at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN