LG Lucid 3 VS876
4.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2440 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG Lucid 3 VS876 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2440 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG Lucid 3 VS876 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 131.6 x 66 x 9.9 mm (5.18 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 123.9 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2440 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 240 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Lucid 3 VS876 released?
The LG Lucid 3 VS876 was announced 2014, April.
What is the LG Lucid 3 VS876's display size?
The LG Lucid 3 VS876 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG Lucid 3 VS876 have?
The LG Lucid 3 VS876 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Lucid 3 VS876 have?
The LG Lucid 3 VS876 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Lucid 3 VS876 have?
The LG Lucid 3 VS876 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Lucid 3 VS876 battery capacity?
The LG Lucid 3 VS876 has a 2440 mAh battery.
Does the LG Lucid 3 VS876 support 5G?
No, the LG Lucid 3 VS876 does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Lucid 3 VS876 run?
The LG Lucid 3 VS876 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Lucid 3 VS876?
AppsApk's editorial team rates the LG Lucid 3 VS876 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.