LG Lucid2 VS870
4.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Lucid2 VS870 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Lucid2 VS870 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122.5 x 62.8 x 9.8 mm (4.82 x 2.47 x 0.39 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AH IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 296 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Lucid2 VS870 released?
The LG Lucid2 VS870 was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the LG Lucid2 VS870's display size?
The LG Lucid2 VS870 has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG Lucid2 VS870 have?
The LG Lucid2 VS870 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Lucid2 VS870 have?
The LG Lucid2 VS870 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Lucid2 VS870 have?
The LG Lucid2 VS870 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Lucid2 VS870 battery capacity?
The LG Lucid2 VS870 has a 2460 mAh battery.
Does the LG Lucid2 VS870 support 5G?
No, the LG Lucid2 VS870 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Lucid2 VS870 run?
The LG Lucid2 VS870 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Lucid2 VS870?
AppsApk's editorial team rates the LG Lucid2 VS870 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.