LG Nexus 5X
5.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12.3 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG Nexus 5X is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 12.3 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG Nexus 5X at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Global model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global model |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 72.6 x 7.9 mm (5.79 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12.3 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon, Quartz, Ice |
| Models | Nexus 5X, H791 |
| Price | About 297 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Nexus 5X released?
The LG Nexus 5X was announced 2015, September.
What is the LG Nexus 5X's display size?
The LG Nexus 5X has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG Nexus 5X have?
The LG Nexus 5X comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Nexus 5X have?
The LG Nexus 5X is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG Nexus 5X have?
The LG Nexus 5X features a 12.3 MP main camera. Specifications: 12.3 MP.
What is the LG Nexus 5X battery capacity?
The LG Nexus 5X has a 2700 mAh battery.
Does the LG Nexus 5X support 5G?
No, the LG Nexus 5X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Nexus 5X run?
The LG Nexus 5X runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Nexus 5X?
AppsApk's editorial team rates the LG Nexus 5X at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.