LG Optimus F3Q
3.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus F3Q is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus F3Q at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 121.9 x 64.8 x 14 mm (4.80 x 2.55 x 0.55 in) |
| Weight | 159.9 g (5.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Models | Blue |
| Price | About 251 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus F3Q released?
The LG Optimus F3Q was announced 2014, January.
What is the LG Optimus F3Q's display size?
The LG Optimus F3Q has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus F3Q have?
The LG Optimus F3Q comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus F3Q have?
The LG Optimus F3Q is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus F3Q have?
The LG Optimus F3Q features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Optimus F3Q battery capacity?
The LG Optimus F3Q has a 2460 mAh battery.
Does the LG Optimus F3Q support 5G?
No, the LG Optimus F3Q does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Optimus F3Q run?
The LG Optimus F3Q runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus F3Q?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus F3Q at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.