LG Optimus F6
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus F6 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus F6 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - D500 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - D500 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 65.9 x 10.2 mm (5.04 x 2.59 x 0.40 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); LG Optimus UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM (D500), 8GB 1GB RAM (D505) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 5 MP, AF (D500) 8 MP, AF (D505) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus F6 released?
The LG Optimus F6 was announced 2013, August. Released 2013, September.
What is the LG Optimus F6's display size?
The LG Optimus F6 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus F6 have?
The LG Optimus F6 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus F6 have?
The LG Optimus F6 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus F6 have?
The LG Optimus F6 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Optimus F6 battery capacity?
The LG Optimus F6 has a 2460 mAh battery.
Does the LG Optimus F6 support 5G?
No, the LG Optimus F6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Optimus F6 run?
The LG Optimus F6 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus F6?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus F6 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN